top of page

Wyluzuj!!!

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym czy umiesz odpoczywać? Jak wygląda twój odpoczynek?

Pan Bóg po sześciu dniach pracy stwarzania świata sam zrobił sobie czas wolny. Pokazał nam przez to, że aby prawidłowo funkcjonować odpoczynek jest nam niezbędny.

Czym tak właściwie jest odpoczynek? Według definicji jest to przerwa w jakimś wysiłku dla nabrania sił i/lub czas poświęcony na pozbywanie się zmęczenia, zwykle poprzez robienie tego co sprawia przyjemność.

Zajmijmy się chwilę pierwszą częścią definicji - „przerwa w jakimś wysiłku dla nabrania sił”. Gdy myślę o tym od razu przypomina mi się jedno z opowiadań, które usłyszałam podczas tegorocznych rekolekcji Ruchu Czystych Serc. Pozwól, że ci je przedstawię. Dwaj mężczyźni pracowali przy cięciu drewna. Jeden z nich co jakiś czas odchodził i wracał. Robił tak kilka razy w ciągu dnia. Drugi wciąż wytrwale pracował, ponieważ chciał jak najszybciej skończyć. Jednak pod koniec dnia zauważył, że ten pierwszy pomimo tego, że robił sobie przerwy wykonał więcej. Zrezygnowany, zmęczony i zaciekawiony zapytał, gdzie on chodzi i co robi? Ten pierwszy bez wahania odpowiedział: „Chodzę ostrzyć siekierę”.

Patrząc na to krótkie opowiadanie. Spójrz na swoje życie. Którym z tych dwóch mężczyzn jesteś częściej? Tym pierwszym, który robi przerwy i dba o odpowiedni odpoczynek? A może tym drugim, który pracuje ponad swoje siły i często nie widzi efektów pracy?

Powyżej użyłam sformułowania „odpowiedni odpoczynek”. Co mam na myśli? Przejdźmy do drugiej części definicji – „czas poświęcony na pozbywanie się zmęczenia, zwykle poprzez robienie tego co sprawia przyjemność”. No i tu pojawia się największy problem. Zauważyłam, że mamy z tym ogromne trudności. Mało kto potrafi prawdziwie odpoczywać. Często odpoczynkiem nazywamy siedzenie w internecie, oglądanie seriali, itp. Nie tak powinien wyglądać wypoczynek! Bardzo często po tym czasie „relaksu” jesteśmy jeszcze gorzej zmęczeni niż przed. Siedząc w pracy biurowej, ucząc się, robienie przerwy na przejrzenie portali społecznościowych nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nasz organizm potrzebuje równowagi. Powinniśmy zorganizować sobie czas na pracę oraz czas na odpoczynek.

Pojawia się więc pierwsza cecha „odpowiedniego odpoczynku” – powinien być zaplanowany. Drugą sprawą jest to, że powinieneś robić to co lubisz. Robić coś co pozwoli ci wyłączyć się od świata, od problemów, od zadań. Coś co pozwoli ci totalnie wyluzować, puścić myśli, zostawić je na boku. Dla każdego taką czynnością jest coś innego. Jedni odpływają w świat książek, inni uprawiają sport. Dla niektórych jest to czas spędzony w gronie przyjaciół, albo wśród wielkiego tłumu na koncercie. Są także osoby, które potrzebują czasu tylko dla siebie np. na spacerze lub spędzając czas samotnie w mieszkaniu.

Jeżeli przytłaczają cię problemy. Jeżeli w twojej głowie pojawiają się myśli: „Już mam dosyć! Już nie mogę!”. Najprawdopodobniej dawno nie odpoczywałeś.

Ja w ramach odpoczynku bardzo lubię chodzić na spacery z Gapą (moim psem). Lubię siadać gdzieś w mieście lub parku. Lubię siedzieć z myślą, że jest obok mnie wierny przyjaciel. Lubię puszczać kompletnie inne myśli o trudnościach i problemach i obserwować otaczający mnie świat. Wiem, że powinnam regularnie odpoczywać. Niestety najczęściej daję sobie taki czas wtedy, kiedy problemy przytłaczają mnie tak, że nie potrafię już sama siebie ogarnąć.

Zapraszam cię dziś do tego, abyś pomyślał co sprawia, że wyluzowujesz? Co pozwala ci zostawić problemy? Zaplanuj swój odpoczynek! Nie daj się myślom, że „musisz zrobić to i to i jeszcze to i tamto”! Wrzuć na luz i pamiętaj, że gdy „naostrzysz siekierę” jesteś w stanie zrobić więcej niż wciąż ciąć tym samym zniszczonym ostrzem.

Życzę ci pięknego czasu odpoczynku oraz pracy Niech równowaga zapanuje w twoim życiu, a Duch Święty nieustannie ci pomaga

Błogosławię i otaczam modlitwą Monika

Featued Posts 
Recent Posts 
Find Me On
  • Facebook Long Shadow
  • Twitter Long Shadow
  • YouTube Long Shadow
  • Instagram Long Shadow
Other Favotite PR Blogs
Serach By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page